Styl skandynawski — co to takiego?
Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim od kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Tym, co go wyróżnia jest prostota, odwołania do natury oraz jasna kolorystyka. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Kolory charakterystyczne dla stylu skandynawskiego
Planując aranżację wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim, warto postawić na kolory, takie jak biel, beż oraz szarość. To sprawdzony sposób na optyczne rozjaśnienie i powiększenie pomieszczenia. Wymienione powyżej barwy pojawiać mogą się zarówno na ścianach, jak i podłogach czy meblach. Aranżację uzupełnić można o drewniane elementy. Nadadzą one wnętrzu przytulnego charakteru i podkreślą jego naturalny charakter. Jeżeli chodzi o dodatki, warto by były one utrzymane w pastelowej kolorystyce, takiej jak mięta, błękit, turkus czy pastelowy róż.
Materiały w stylu skandynawskim
W żadnym wnętrzu utrzymanym w stylu skandynawskim nie może zabraknąć naturalnych materiałów. Doskonale prezentować będą się tam tkaniny, takie jak len, bawełna czy juta. Wykonane mogą być z nich zarówno zasłony, jak i obrusy czy serwetki. Popularnym dodatkiem do skandynawskich aranżacji są także narzuty na łóżko z grubym, warkoczowym splotem.
Jak oświetlić wnętrze w stylu skandynawskim?
Ważną rolę w każdym skandynawskim pomieszczeniu odgrywa umiejętnie dopasowane oświetlenie. Bardzo często do czynienia mamy tam z lampami wiszącymi. Spotkać można je zarówno w salonie, jak i kuchni czy łazience. Dużą popularnością cieszą się lampy pod postacią metalowych kul czy drucianych koszy. W roli dodatkowego oświetlenia dobrze sprawdzą się tu kinkiety. Najczęściej są one wykonane z metalu i mają elementy szklane oraz drewniane. Ich klosze przeważnie są otwarte, tak by dawać jak najwięcej światła.
Krzesła w stylu skandynawskim
Jakiego rodzaju krzesła będą się najlepiej sprawdzały we wnętrzach zaaranżowanych w stylu skandynawskim? Meble tego typu najczęściej są utrzymane w jasnej kolorystyce, takiej jak biel czy odcienie beżu. Nie tylko elegancko się one prezentują, lecz również optycznie rozjaśniają i powiększają pomieszczenie, w którym się znajdują, nadając mu lekkości. Czyni to z nich idealne rozwiązanie do małych, ciemnych salonów czy jadalni. Popularnym meblem, z którym można się spotkać w wielu skandynawskich wnętrzach są krzesła z jasnymi siedziskami z wykonanymi z tworzyw sztucznych, takich jak na przykład polipropylen.
Materiał ten jest niezwykle wytrzymały, łatwy w utrzymaniu w czystości oraz lekki, co ułatwia przenoszenie krzeseł z miejsca na miejsce. Skandynawskie krzesła tego typu najczęściej posiadają wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki, co znacząco zwiększa komfort ich codziennego użytkowania. Przeważnie opierają się one na stabilnych, drewnianych nóżkach. Alternatywą dla takich mebli mogą być tapicerowane krzesła utrzymane w stylu skandynawskim. Ich siedzisko i oparcie może być obite na przykład niezwykle modnym w ostatnim czasie welurem. To materiał przyjemny w dotyku, miękki, odporny na uszkodzenia i wygodny w czyszczeniu.
Jak urozmaicić wygląd skandynawskiego krzesła? Do tego celu można wykorzystać między innymi miękkie poduszki siedziskowe czy narzuty wykonane ze sztucznego futra.
Stół w klimacie w skandynawskim
Aranżując skandynawską kuchnię lub jadalnię, szczególną uwagę należy zwrócić na znajdujący się tam stół. Jest to bowiem mebel, z którego korzysta się każdego dnia — czy to podczas codziennych posiłków w gronie domowników, czy w czasie imprez ze znajomymi lub rodzinnych uroczystości, takich jak urodziny czy imieniny. Idealny stół skandynawski to taki, który jest przede wszystkim praktyczny — nie zajmuje zbyt dużo miejsca i gwarantuje należyty komfort użytkowania.
Najlepiej, aby był on wykonany z drewna. Materiał ten jest bowiem nieodłącznym elementem każdego wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim. Tym, co wyróżnia drewniane stoły jest ich unikalny wygląd, uniwersalny charakter oraz wytrzymałość. Ciekawą alternatywą dla klasycznego mebla tego typu może być model pomalowany na kolor biały. To sprawdzony sposób na rozjaśnienie wnętrza i nadanie mu lekkości.
Dodatki, których nie może zabraknąć w żadnym skandynawskim wnętrzu
Żadne wnętrze urządzone w stylu skandynawskim nie może się obyć bez dodatków. Sprawiają one bowiem, że nabiera ono ciepłego, przytulnego charakteru. Jeżeli chodzi o motywy przewodnie, dominują tam wzory, takie jak fiordy, jeziora, lasy, jelenie, renifery, sowy czy wilki. Aranżując skandynawskie pomieszczenie, warto zaopatrzyć się między innymi w miękki, puszysty, gruby ciepły dywan, na przykład wełniany. Bardzo dużą popularnością cieszą się modele we wzory, takie jak chevron czy romby oraz ozdobione frędzlami. Zamiast jednego dużego dywanu można się zdecydować na kilka mniejszych, rozmieszczając je w różnych częściach pomieszczenia, na przykład pod stołem w jadalni lub przy sypialnianym łóżku.
Kolejnym dodatkiem charakterystycznym dla skandynawskich wnętrz są poduszki. Zdobić mogą je motywy zarówno zwierzęce, jak i roślinne czy geometryczne. Niezwykle ciekawie prezentują się poduszki z poszewkami wykonanymi ze sztucznego futerka. Akcesoria tego typu rozłożyć można na kanapie w salonie czy znajdującym się w sypialni łóżku.
Do aranżowania wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim można wykorzystać również zasłony. Najlepiej, by były one wykonane z gładkich materiałów i utrzymane w kolorach ziemi lub odcieniach, takich jak biały lub szary. Skandynawskie zasłony powinny sięgać aż do podłogi, dając wrażenie przytulności i gwarantując domownikom intymność.
Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim
Skandynawskie wnętrza cechuje prostota, naturalność oraz minimalizm. W tym stylu urządzić można między innymi salon. To najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w każdym domu, w którym zarówno relaksujemy się z książką czy przed telewizorem, ucinamy sobie popołudniową drzemkę czy przyjmujemy gości. Co za tym idzie, skandynawski pokój dzienny powinien być zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Bardzo dobrze sprawdzać będą się tam na przykład białe meble z drewnianymi wstawkami, takie jak szafka RTV, witryna czy kredens. Żaden salon nie może się obyć bez dużej, wygodnej sofy opierającej się na drewnianych nóżkach.
Równie ważną rolę w każdym mieszkaniu odgrywa jadalnia. To właśnie tutaj każdego dnia spożywamy posiłki w gronie domowników. Jadalnia to także pomieszczenie, w którym odbywają się rodzinne uroczystości, takie jak Wigilia czy Śniadanie Wielkanocne. Jest to również przestrzeń wykorzystywana podczas imprez w gronie znajomych. Najważniejszymi elementami wyposażenia każdej jadalni są stół oraz krzesła. Pierwszy z nich powinien być duży, tak aby pomieścił wszystkich zaproszonych gości. Najlepiej, by był wykonany z litego drewna. Co do krzeseł, dobrym rozwiązaniem będą modele drewniane, bielone. W roli dekoracji wystąpić może tu na przykład lniany obrus i ceramiczne misy oraz wazony.
Kolejne pomieszczenie, które można urządzić w stylu skandynawskim to sypialnia. Zaaranżować powinno się ją w taki sposób, aby sprzyjała ona relaksowi i wypoczynkowi. Idealna skandynawska sypialnia to taka, która jest ciepła i przytulna. Taki efekt można uzyskać wstawiając do niej proste łóżko z klasyczną, drewnianą ramą i dekorując je naturalnymi, miękkimi materiałami. W żadnej sypialni, w której króluje styl skandynawski nie może zabraknąć przyjemnej w dotyku, puszystej narzuty oraz poduszek z motywami, takimi jak jeleń czy łoś.
Styl skandynawski niejedno ma imię
Styl skandynawski występuje w kilku różnych odmianach. Poniżej prezentujemy krótki opis każdej z nich:
Scandi chic — cechami charakterystycznymi tego stylu są kolory, takie jak błękit, pudrowy róż oraz żółć. Dodatkami najczęściej mają odcień miedziany, mosiężny lub w niezwykle modnej w ostatnim czasie tonacji różowego złota. We wnętrzach urządzonych w stylu shabby chic spotkać można się także z naturalnymi tkaninami obiciowymi, dekoracyjnymi skórami, którymi zdobi się zarówno podłogę, jak i fotele oraz lampami ze szklanymi kloszami.
New nordic — znakami rozpoznawczymi wnętrz utrzymanych w tym klimacie są białe ściany, podłoga z drewna jasnego lub bielonego, jasne meble z naturalnych materiałów oraz ozdoby pod postacią plecionych dywanów oraz barwnych, geometrycznych grafik ściennych.
Gustawiański — aranżacje tego typu rozpoznać można między innymi po ciężkich meblach o klasycznej formie, które są utrzymane w jasnej kolorystyce. Do czynienia mamy tu także ze ścianami oraz podłogami w neutralnych odcieniach. Tym, co wyróżnia styl gustawiański jest również duża różnorodność faktur. Niekiedy spotyka się tu elementy charakterystyczne dla aranżacji shabby chic czy prowansalskich.
Dark nordic — ten styl to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich miłośników nieco ciemniejszych barw. We wnętrzach dark nordic często spotkać można się z mocnym akcentem pod postacią ściany w wyrazistym kolorze, takim jak kobalt, granat, szmaragdowa zieleń czy antracyt. Barwy te występować mogą również na sofach oraz fotelach.
Folk — ta wersja stylu skandynawskiego cechuje się obecnością naturalnych materiałów, prostych form oraz wykonanych ręcznie dekoracji. We wnętrzach utrzymanych w takim klimacie bardzo często do czynienia mamy z filcowymi ozdobami, plecionymi dywanikami, drewnianymi lampionami czy figurkami w kształcie ptaszków i koników.
0 komentarzy