Komoda — praktyczny mebel do każdego domu
Komoda to niezwykle funkcjonalny mebel, który znajduje zastosowanie w różnych pomieszczeniach — od salonu, przez sypialnię, aż po łazienkę. Jej cechą charakterystyczną są szuflady, drzwiczki oraz półki służące do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Na co warto zwrócić uwagę wybierając komodę? Oto garść praktycznych porad, które mogą się okazać pomocne podczas zakupów.
Historia komody
Komoda (od francuskiego słowa „commode” oznaczającego „wygodne”) to mebel z niezwykle bogatą historią. Wywodzi się on z XVII wieku, a jego twórcą jest nadworny stolarz Ludwika XIV — Charles André Boulle. Niewygodną, niepraktyczną skrzynię służącą do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów zastąpił on funkcjonalnym meblem wyposażonym w szuflady umożliwiające posegregowanie ubrań, tkanin czy zastawy stołowej i wygodne sięganie po nie. Cechą charakterystyczną stworzonej przez Boulle komody były także stylowe nóżki nadające jej lekkości. Mebel zdobył on intarsją. Mianem tym określa się technikę zdobniczą polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie mebli innymi gatunkami drewna. Mogą one być podpalane, podbarwiane lub bejcowane. Wstawki umieszczane są w miejscu usuniętych fragmentów. Do produkcji komód Boulle używał również masy perłowej, kości słoniowej, brązu lub szyllkretu, czyli materiału z płytek pokrywających pancerze żółwi dającego oryginalny, trójwymiarowy efekt.
W tym okresie komody nabywało się u specjalistów zwanych ebanistami. To określenie odnoszące się do twórcy intarsjowanych i fornirowanych mebli artystycznych. Pierwotnie byli to stolarze produkujący meble z hebanu. Ebeniści wyodrębnili się z cechu stolarzy pod koniec XVI wieku, kiedy to zapanowała moda na drewno egzotyczne wykorzystywane do wyrabiania luksusowych mebli dla członków królewskiego dworu. Zajmowali się oni głównie tworzeniem stołów oraz mebli skrzyniowych. Początkowo ebeniści dekorowali meble intarsjami z hebanu oraz płaskorzeźbami. Później zostały one zastąpione przez okucia z mosiądzu lub brązu, fornirowanie (pokrywanie materiału drewnianego lub drewnopodobnego warstwą drewna o wyższej jakości, czyli forniru) oraz markieterie (określenie to odnosi się do techniki zdobniczej wykorzystywanej w rzemiośle artystycznym, która polega na układaniu na powierzchni zdobionego przedmiotu wzorów składających się z kawałków innego koloru drewna, marmuru, metalu, szylkretu czy kości słoniowej). Najsłynniejszymi francuskimi ebenistami byli: Charles Cressent, Charles Andre Boulle, Jean Henri Riesener oraz Jean — Francois Oeben.
Komody najczęściej ustawiano przy filarze, między oknami. Taka ich ekspozycja sprawiała, że były one najbardziej widocznymi meblami w komnacie. Nierzadko dwie identyczne komody umieszczano po obu stronach kominka. Pierwsze meble tego typu miały maksymalnie 4 szuflady i sięgały lamperii na ścianach. Z czasem zaczęły być one wyższe, węższe i miały 5 — 6 szuflad. Komody tego typu nosiły miano szyfonier (ich nazwa wywodzi się od francuskiego słowa „chiffonier” oznaczającego „szmarciarza” lub „gałganiarza”). Służyły one do przechowywania biżuterii, bielizny, chusteczek oraz ozdobnych wstążek. Największą popularnością cieszyły się wśród mieszkanek Francji. Z czasem komoda stawała się meblem, który miał być nie tyle kunsztowny i drogocenny, co funkcjonalny. Specyficzną odmianą szyfoniery jest komoda o nazwie „semanier”. Posiada ona 7 szuflad, po jednej na każdy dzień tygodnia. W języku polskim mebel ten jest określany mianem tygodniówki. Warto wspomnieć tutaj także o prasce, czyli komodzie o dużych, niezbyt głębokich szufladach służących do przechowywania wyprasowanej bielizny. W drugiej połowie XVIII wieku zaczęto ją łączyć z odchylanym pulpitem do pisania. Pełniła ona wówczas funkcję biurka. W tym okresie wytwarzano również praski z nadstawką w formie szafki. Najpopularniejszymi sprzętami tego typu były tak zwane meble kolbuszowskie wytwarzane w miasteczku Kolbuszowa, oddalonym o 30 kilometrów od Rzeszowa. Powstające tam meble bardzo często były zdobione ludowymi motywami charakterystycznymi dla Małopolski. Współcześnie stanowią one przykład polskiej tradycji rzemiosła artystycznego. W drugiej połowie XX wieku, z połączenia wspomnianych powyżej prasek oraz regałów powstały meblościanki.
Określenie to odnosi się do mebli spopularyzowanych w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Składały się one z kilku segmentów meblowych posiadających ścianki boczne.
Jakie wymiary powinna mieć komoda do sypialni?
Jednym z pomieszczeń, do którego można wstawić komodę jest sypialnia. Służyć może ona tam do przechowywania ubrań, bielizny, pościeli czy koców. Jakie wymiary powinna mieć idealna komoda do sypialni? Wszystko zależy tu od metrażu pokoju oraz miejsca, w którym ma ona stanąć. Szukając komody należy pamiętać o tym, że jej szuflady będą się wysuwały na odległość równą głębokości mebla. Co za tym idzie — znajdować musi się przed nią taka ilość wolnego miejsca, aby móc przed nią swobodnie stanąć po jej otwarciu. Druga bardzo ważna kwestia to przyszła zawartość komody. Od rodzaju przechowywanych w niej przedmiotów zależeć będzie jej wielkość, a także liczba oraz rozmiar szuflad. Najlepiej, aby miała ona wysokość około 20 centymetrów. Co do szerokości, należy ją dostosować do ubrań, jakie będą się znajdowały w komodzie. Jako że złożony t — shirt zajmuje około 25 — 30 centymetrów, a swetry i spodnie — 30 — 45 centymetrów, najlepiej by szuflada miała szerokość między 30 a 60 centymetrów. Większa będzie się dobrze sprawdzała do przechowywania pościeli oraz koców.
Komoda do salonu — jakie funkcje może pełnić?
Komoda stanowi popularny element wyposażenia wielu salonów. Trudno się temu dziwić — wykorzystać można ją tam na różne sposoby. Bardzo dobrze nadaje się ona między innymi do przechowywania dokumentów i wszelkiego rodzaju drobiazgów, które nie powinny znajdować się na wierzchu. Komoda pełnić może także funkcję szafki pod telewizor. Stanowi ona znakomitą alternatywę dla stolika RTV. Przy jej zakupie, pod uwagę należy wziąć wymiary oraz wagę telewizora. Taka szafka nie może być zbyt wysoka — będzie wówczas uniemożliwiała komfortowe oglądanie z odbiornika. Stojąca w salonie komoda nierzadko jest używana do przechowywania tekstyliów, takich jak obrusy, bieżniki, serwety czy ręczniki. Do tego celu najlepiej nadawać będzie się mebel wyposażony w dużą liczbę szuflad. Szukając eleganckiego sposobu na wyeksponowanie zastawy stołowej, rodzinnych fotografii czy pamiątek z podróży, warto zdecydować się na zakup komody z witryną. To jednak nie wszystkie zastosowania tego mebla. W małych mieszkaniach, w których salon pełni jednocześnie funkcję sypialni, komodę wykorzystuje się do przechowywania ubrań i bielizny.
Idealna komoda do łazienki — czyli jaka?
Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby komodę wstawić do łazienki. To świetne rozwiązanie do nieco większych pomieszczeń oraz pokojów kąpielowych. Komodę można wykorzystywać tam między innymi do przechowywania ręczników, kosmetyków czy środków czystości. O ile meble tego typu do salonu czy sypialni mogą być wykonane z dowolnych materiałów, o tyle w przypadku łazienki należy postawić takie, które są odporne na działanie wilgoci, z którą mamy tu do czynienia na co dzień. Dużą popularnością cieszą się komody łazienkowe z płyty MDF, które mogą być wykańczane na kilka różnych sposobów.
Do wyboru mamy między innymi ich wersję laminowaną, czyli pokrytą laminatem w wybranym kolorze odpornym na wilgoć i wahania temperatur, fornirowaną, na powierzchni której znajduje się cienka warstwa drewna naturalnego czy foliowaną, która jest w stanie skutecznie imitować różne materiały lub być pokryta różnymi, nawet najbardziej fantazyjnymi wzorami. Do produkcji komód łazienkowych wykorzystuje się także płyty HPL, czyli specjalne warstwowe tworzywo wykonane z uprzednio rozdrobionego papieru oraz spoiwa z wysokojakościowych żywic. Przed użyciem materiał utwardza się w wysokiej temperaturze, dzięki czemu jest on odporny na zmiany temperatur oraz wilgotność powietrza. Płytom HPL można nadawać dowolny kolor lub wzór, ułatwiając w ten sposób dopasowanie ich do danej aranżacji. Kolejnym z dostępnych rozwiązań są komody łazienkowe z litego drewna. Powinno się ono charakteryzować małym skurczem i być bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią. W łazience dobrze sprawdzają się gatunki drewna egzotycznego, takie jak mahoń, teak czy cedr. Muszą one zostać jednak dodatkowo zabezpieczone przy pomocy specjalnego wosku, lakieru czy oleju.
Komody dopasowane do indywidualnych potrzeb
Dostępne w sklepach komody można dowolnie modyfikować, dostosowując ich wygląd do osobistych upodobań oraz stylu, w jakim zostało zaaranżowane dane wnętrze. Miłośnikom klimatów skandynawskich, do gustu przypadnie z pewnością biała lub beżowa komoda o prostej formie, minimalistycznych uchwytach, która opiera się na niezbyt wysokich, smukłych nóżkach. Do wnętrz boho najlepiej pasować będzie zielona komoda z rattanowymi koszyczkami zamiast klasycznych szuflad oraz wzorami, takimi jak na przykład mandale. Dużą popularnością cieszą się także nowoczesne komody. Najczęściej mają one geometryczny kształt i są utrzymane w odcieniach bieli, czarni lub szarości.
Ciekawym rozwiązaniem jest nowoczesna komoda pozbawiona uchwytów i podświetlona diodami LED. Twój dom został urządzony w stylu retro? Postaw na meble w pastelowych tonacjach, takie jak różowa komoda czy niebieska komoda. Takie kolorowe komody skutecznie przykuwają wzrok i ożywiają aranżację. Wygląd mebli tego typu można również zmieniać kupując inne nóżki lub uchwyty niż te znajdujące się w zestawie. Mogą one przybierać rozmaite kształty i być wykonane z różnych materiałów. To sprawdzony
0 komentarzy