Potrzebujesz pomocy?
790 245 629
pielęgnacja drewnianych mebli

Jak dbać o drewniane meble?

Renowacja

Drewniane meble to doskonały wybór do każdego domu. Są one uniwersalne, ponadczasowe, unikalne, wytrzymałe i niezwykle eleganckie. Jak należy o nie dbać?

 

W jaki sposób należy użytkować drewniane meble?

drewno

Jak sprawić, by wykonane z drewna meble zawsze cieszyły oczy i na długie lata zachowały swój idealny, elegancki wygląd? W tym, celu zadbać należy o odpowiednie ich użytkowanie. Poniżej prezentujemy garść praktycznych wskazówek na ten temat.

Idealnymi warunkami dla drewnianych mebli jest temperatura na poziomie 15 30 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza wynosząca około 60%. Jeżeli będzie ona znacznie niższa, mogą one zacząć pękać. Zbyt duża wilgotność prowadzić może natomiast do gnicia oraz biokorozji. Każdy właściciel mebli z drewna powinien pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym się znajdują. Niemniej istotną kwestią jest jego dobra wentylacja. Warto upewnić się, że znajdujący się w kuchni okap działa w sposób prawidłowy. W przeciwnym wypadku, opary mogą się przedostawać do innych pokoi, osiadać na powierzchni mebli i przyczyniać się do ich trwałego uszkodzenia.

Meble drewniane powinny się znajdować w odległości około 1 metra od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer, kominek czy piec. Jeżeli w domu czy mieszkaniu znajduje się ogrzewanie podłogowe, warto nóżki krzesła czy stołu zabezpieczyć przy pomocy specjalnych filcowych podkładek.

Drewniane meble należy chronić przed działaniem wilgoci. Jeżeli przypadkowo rozlejemy na nie płyn czy to gorący, czy zimny, należy jak najszybciej wytrzeć je do sucha, na przykład ręcznikiem papierowy, a następnie miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry, która charakteryzuje się dużą chłonnością.

Jak ustrzec blat drewnianego stołu przed plamami, nieestetycznymi śladami, na przykład kubków czy talerzy czy wgłębieniami, w których może się gromadzić brud? W tym celu, wystarczy zaopatrzyć się w podkładki. Nie tylko są one praktycznie, lecz również efektownie się prezentują, nadając meblowi oryginalnego wyglądu. Do wyboru mamy między innymi podkładki materiałowe oraz filcowe. Mogą one przybierać rozmaite kształty, jak prostokąt czy koło.

Ustawienie mebli drewnianych należy odpowiednio przemyśleć. Nie powinno się ich umieszczać w ciągu komunikacyjnym. Każdego dnia będą one bowiem narażone na uderzanie czy potrącanie, a co za tym idzie zniszczenie. Drewniany mebel powinien mieć wymiary dostosowane do metrażu danego pomieszczenia. Nie może być on wystawiany na działanie promieni słonecznych. Z czasem może to bowiem prowadzić do wyblaknięcia, a niekiedy nawet pęknięcia jego powierzchni.

 

Jak czyścić meble drewniane?

jak czyścić meble

Drewniane krzesła czy stoły to meble, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Jej rodzaj należy dopasować do sposobu, w jakim zostało wykończone drewno. Jedynie wówczas będzie można być pewnym, że elementy wyposażenia wnętrza będą się pięknie prezentowały przez długie lata.

Najpierw skupimy się na tym, jak nie należy pielęgnować mebli drewnianych. Przede wszystkim, nie powinno się ich myć przy pomocy mokrej ściereczki. Drewno jest bowiem materiałem, który nie lubi wody. Z czasem może ona zacząć wnikać w jego strukturę, prowadząc do gnicia i rozwarstwiania. Do czyszczeniamebli z drewna nie należy używać detergentów, takich jak chociażby płyn do mycia naczyń. Spowodować może to bowiem ich trwałe odbarwienie. Zastosowania w przypadku drewnianych stołów lub krzeseł nie znajdą także środki na bazie amoniaku oraz takie, w składzie których znajduje się alkohol lub rozpuszczalniki typu aceton lub benzyna.

Prowadzić mogą one do powstania niemożliwych do usunięcia plam. Posiadacze mebli, do produkcji których zostało wykorzystane drewno nie powinni również używać preparatów, które mają za zadanie równocześnie czyścić je i konserwować. Środki tego typu nie usuwają znajdujących się na ich powierzchni zabrudzeń, a zamiast tego rozcierają je, nie chroniąc w należyty sposób przed uszkodzeniami. Na drewniane meble lakierowane, woskowane lub fornirowane nie można nakładać preparatów w sprayu. Mogą one bowiem tworzyć na ich powierzchni nieestetyczne plamy. Drewno olejowane nie powinno być czyszczone olejem.

Zamiast usuwać brud i kurz, wsmarowuje on zabrudzenia w mebel, konserwując je na ich powierzchni. W przypadku mebli z drewna nie sprawdzi się również olej spożywczy, oliwa oraz oliwka dla dzieci. Tego typu produkty pozostawiają świecącą, tłustą barwę, zamiast polerować, czyścić i zabezpieczać stół, krzesła czy komodę. Do czyszczenia mebli drewnianych nie można używać szorstkich ścierek mających długie włókna. Przyczynić mogą się one bowiem do trwałego zarysowania ich powierzchni oraz powstania drzazg.

Wiemy już, w jaki sposób nie powinno się pielęgnować mebli z drewna. Jak zatem należy o nie dbać? Do tego celu potrzebne będą: miękka szmatka lub szczotka antystatyczna, miękkie ściereczki, na przykład z mikrofibry lub bawełny (jedna z nich posłuży do aplikacji środka czyszczącego, druga usuwania zabrudzeń) oraz dedykowany drewnu preparat czyszczący dostosowany do typu powierzchni (inny środek sprawdzi się w przypadku mebli lakierowanych, inny woskowanych czy olejowanych). Detergentów tego typu nie trzeba stosować w przypadku mebli fornirowanych oraz bejcowanych.

Jak krok po kroku powinno wyglądać czyszczenie mebli drewnianych? Pierwszy etap to dokładne wytarcie ich powierzchni z nagromadzonego na nich kurzu. Do tego celu najlepiej nadaje się wspomniana powyżej miękka, sucha, czysta ściereczka lub specjalna szczoteczka antystatyczna. Ten etap jest niezwykle ważny niewytarty lub nieprawidłowo ścierany kurz może bowiem wnikać w pory drewna czy znajdujące się na jego powierzchni wgłębienia lub zadrapania, przyspieszając proces niszczenia materiału i w negatywny sposób wpływając na wygląd mebla. Drugim krokiem powinno być usunięcie ubytków, rys oraz przebarwień. Szybko i skutecznie można się ich pozbyć wykorzystując do tego celu drobnoziarnisty papier ścierny. Najpierw wyrównujemy nim powierzchnię drewna, a następnie dokładnie ścieramy pył.

Jeżeli do czynienia mamy z dużymi, widocznymi uszkodzeniami, najlepiej zamaskować je przy pomocy specjalnego preparatu, takiego jak wypełniacz, szpachlówka stolarska lub pisak retuszujący. Kolejnym etapem pielęgnacji drewnianych mebli jest aplikacja wybranego środka czyszczącego. Przed pierwszym użyciem należy go przetestować w niewidocznym miejscu. Tego typu detergentów nigdy nie powinno się aplikować bezpośrednio na powierzchnię mebla, lecz na ściereczkę. Stół, komodę czy krzesło czyścimy wykonując ruchy zgodne z kierunkiem usłojenia. Na sam koniec sięgamy po suchą szmatkę i wycieramy mebel, a jeżeli jest to konieczne polerujemy go.

 

Prawidłowa impregnacja mebli drewnianych

impregnacja drewna

Każdy posiadacz drewnianych mebli powinien pamiętać o ich regularnej impregnacji. Zabieg ten nadaje ich powierzchni większej odporności na uszkodzenia mechaniczne, kurz i brud, podnosi ich twardość oraz wydobywa naturalne usłojenie oraz barwę drewna. Odpowiednio impregnowany mebel, przez długi czas zachwyca swoim eleganckim wyglądem i znakomitą kondycją. Zabiegi tego typu powinno się przeprowadzać kilka razy w roku. Im dany mebel jest intensywniej użytkowany, tym częściej należy go impregnować. Odpowiednio pielęgnowany, wymagać będzie wyłącznie regulowanego oczyszczania z brudu, kurzu oraz tłuszczu przy pomocy wymienionych w poprzedniej części artykułu produktów.

Sposób impregnacji mebli drewnianych zależy od sposobu ich wykończenia. W wielu domach można się spotkać ze stołami olejowanymi. Nigdy nie powinno się ich traktować oliwą, olejem spożywczym czy oliwką dla dzieci. Zamiast tego, należy się zaopatrzyć w specjalny olej do drewna. Preparat tego typu aplikuje się na uprzednio oczyszczoną, osuszoną powierzchnię, wykorzystując do tego celu wałek lub pędzel. Jako że drewno chłonie olej stopniowo, jego warstwa nie może być zbyt gruba. Nadmiar produktu powinno się usuwać miękką, suchą ściereczką, a następnie zostawić mebel do wyschnięcia. Gdy zabieg ten jest wykonywany po raz pierwszy, procedurę powtarzamy dwukrotnie. Przy kolejnych, w zupełności wystarczająca jest jednorazowa impregnacja. Gdy po wykonanym olejowaniu powierzchnia mebla stała się szorstka, przed kolejną impregnacją zaleca się przetarcie go przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego.

Do czynienia możemy mieć również z meblami woskowanymi. Do ich konserwacji najlepiej sprawdzają się preparaty na bazie naturalnych składników, takich jak między innymi wosk pszczeli. Są one bardzo uniwersalne i znajdują zastosowanie również w przypadku powierzchni bejcowanych oraz olejowanych. Środki tego typu skutecznie chronią meble przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią, maskują ubytki oraz rysy, wygładzają powierzchnie, podkreślają naturalny rysunek drewna, pogłębiają kolor drewna i nadają właściwości antystatycznych. Jak stosować preparaty na bazie wosku? To bardzo proste! Wystarczy niewielką ich ilość zaaplikować na czystą, miękką ściereczkę, a następnie wetrzeć wzdłuż słojów. Niezwykle ważne jest tutaj odpowiednie dopasowanie koloru środka impregnującego do barwy drewna. Pamiętać należy również o tym, aby nie nakładać zbyt grubej jego warstwy. Na koniec, nadmiar wosku usuwamy przy pomocy ściereczki i polerujemy drewno suchą szmatką.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób powinno się impregnować meble fornirowane, czyli takie, do produkcji których wykorzystuje się płaty drewna o grubości kilku milimetrów. Najpierw należy oczyszczamy je delikatnie zwilżoną ściereczką i osuszamy ich powierzchnię. Następnie konserwujemy mebel łagodnym mleczkiem przeznaczonym do powierzchni fornirowanych lub olejem lnianym. Nakładamy niewielką ilość preparatu i wcieramy go okrężnymi ruchami zgodnie z usłojeniem drewna.

W sklepach spotkać można się również z meblami lakierowanymi. Do ich konserwacji używa się dedykowanych preparatów, które mogą nabłyszczyć lub zmatowić powierzchnię. Dodatkowo, pogłębiają one kolor drewna i skutecznie maskują rysy. Środki tego typu aplikuje się na uprzednio oczyszczony mebel, wykorzystując do tego celu miękką, suchą ściereczkę z mikrofibry. Ostatni krok to przetarcie powierzchni czystą szmatką.

 

Najnowsze wpisy na blogu

Komoda — praktyczny mebel do każdego domu

Komoda to niezwykle funkcjonalny mebel, który znajduje zastosowanie w różnych pomieszczeniach — od salonu, przez sypialnię, aż po łazienkę. Jej cechą charakterystyczną są szuflady, drzwiczki oraz półki służące do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Na co warto...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Co zyskasz, gdy się zapiszesz?

  • Powiadomimy Cię o najnowszych wyprzedażach
  • Pierwszeństwo na kody rabatowe
  • Uzyskasz aktualną ofertę produktową

 

Wczytywanie