Potrzebujesz pomocy?
790 245 629
komoda

Fotele — wygodne meble stworzone do relaksu

Inspiracje, Porady

Fotel to popularny element wyposażenia domów i mieszkań. Mebel ten znakomicie sprawdza się zarówno w salonie, jak i sypialni czy gabinecie. To sprawdzony sposób na komfortowy relaks z książką czy przed telewizorem lub poobiednią drzemkę. Czym kierować się przy wyborze fotela? Podpowiadamy!

 

Ergonomiczny fotel tapicerowany czyli jaki?

biurko

Aby fotel mógł w należyty sposób spełniać swoją funkcję, powinien być przede wszystkim ergonomiczny, czyli przystosowany do anatomicznych oraz psychofizycznych możliwości człowieka. Jeżeli chodzi o jego siedzisko, powinno się ono znajdować na wysokości 40 55 centymetrów nad podłogą. Dobrze skonstruowany fotel nie może być zbyt głęboki. Najlepiej, aby jego głębokość wynosiła od 40 do 42 centymetrów. Idealne oparcie mebla tego typu powinno podpierać całe plecy i kręgosłup. Dzięki temu, ciało w znacznie mniejszym stopniu męczy się podczas siedzenia. Optymalnie skonstruowane oparcie skutecznie ogranicza występowanie bólów kręgosłupa i ramion, umożliwiając swobodne krążenie krwi. Najlepsza jego wysokość to minimum 36 37 centymetrów, a szerokość — 36 46 centymetrów. Warto, aby fotel posiadał podłokietniki pozwalające na swobodne oparcie rąk i mniejsze obciążenie ramion oraz obręczy barkowej.

 

Rodzaje foteli

Fotele kubełkowe meble o charakterystycznej formie siedziska okalającej sylwetkę, które lekko przechodzi w podłokietniki. Tym, co je wyróżnia jest także zwiększona głębokość oraz zabudowane boki. W takim fotelu w pełni komfortowo mogą się rozsiąść nawet wysokie osoby.

Fotele muszelki meble rodem z czasów PRL — ów, których twórcą jest Teresa Kruszewska polska architektka wnętrz i projektantka mebli. Pierwsze modele powstawały z drewna brzozowego i giętej sklejki. Tworzeniem foteli typu muszelka zajmował się również Lesław Kiernicki. Zaprojektowany przez niego mebel posiadał okrągłe siedzisko subtelnie przechodzące w małe oparcie i opierające się na pajęczych nóżkach.

Fotele huśtawki wnętrzarski hit ostatnich kilku sezonów. Stanowi one ciekawą alternatywę dla klasycznej huśtawki ogrodowej. Mebel ten równie dobrze sprawdza się na balkonie czy tarasie. Określany jest on również mianem kokonu, a to ze względu na jego charakterystyczny, zaokrąglony kształt.

Fotele bujane meble budzące skojarzenia z domami naszych babć. Tym, co go wyróżnia jest obecność zakrzywionych prowadnic, na których można się swobodnie bujać. Pierwszy na świecie fotel na biegunach powstał w Wielkiej Brytanii w 1725 roku i pełnił funkcję mebla ogrodowego. Pomysł krzesła, na którym można się bujać pochodzi od koników na biegunach i dziecięcych kołysek. W Europie mebel ten upowszechnił się za sprawą niemiecko austriackiego stolarza Michaela Thoneta, który opatentował przemysłową metodę produkcji mebli z giętego na gorąco drewna.

 

Fotel uszak co warto wiedzieć na jego temat?

fotel uszak

Jednym z najpopularniejszych w ostatnim czasie modeli foteli jest tak zwany uszak. Tym, co go wyróżnia jest szerokie, głębokie siedzisko, wygięte na zewnątrz podłokietniki, krótkie nóżki oraz rozszerzające się ku górze oparcie z zaokrąglonymi brzegami okalającymi siedzącą w nim osobę.

Pierwszy na świecie fotel typu uszak powstał w Wielkiej Brytanii, w 1600 roku. Charakterystyczna, zimna, deszczowa pogoda panująca w Anglii sprawiła wówczas, że ludzie zaczęli poszukiwać dodatkowych źródeł ciepła, chcąc utrzymać je jak najdłużej. Sposobem na bijący od ścian kamienic chłód stał się kominek, przy którym gromadzili się wszyscy domownicy. Ze względu na dużą przestrzeń pomieszczeń, często borykali się oni z przeciągami. To właśnie ochrona przed nimi przyświecała twórcom Wingback Chair, czyli wspomnianego powyżej uszaka. Największą popularnością cieszył się on wśród kobiet. Dzięki niemu były one bowiem w stanie chronić górne, nieco mniej osłonięte przez suknię partie ciała przed chłodnymi powiewami powietrza. Skąd wzięła się nazwa uszak? Wywodzi się ona od listew osłaniających oparcie, które potocznie nazywano skrzydłami lub uszami. Fotele do salonu tego typu opierały się na solidnym, drewnianym stelaży i były tapicerowane miękką, wytrzymałą tkaniną. Czyniło to z nich inwestycję na długie lata.

Inne źródła podają, że historia uszaków sięga XVII wieku. Wtedy to na dworze Ludwika XIV miał powstać pierwszy masywny, duży, komfortowy fotel tego typu. Projekt jego siedziska został stworzony z myślą o elicie rządzącej. Królewski kształt uszaka miał nawiązywać swoim wyglądem do tronu, podkreślając wysoki status osoby na nim siedzącej. Cechami charakterystycznymi tego fotela był również delikatnie odchylony do tyłu, pokryty tkaniną zaplecek, miękkie, szerokie, tapicerowane siedzisko oraz kabriolowe, drewniane nóżki przypominające lwią łapę z pazurami, która obejmuje kulę. Fotele tapicerowane uszaki najczęściej stawiano w gabinecie, tuż przy kominku, w towarzystwie podnóżka.

Z czasem mebel ten zaczął się pojawiać również w innych krajach, takich jak chociażby Stany Zjednoczone. Nazywany był on tam Easy Chair i stanowił jeden z elementów wyposażenia sypialni. Równie często można go było spotkać w pokojach osób starszych. W XVIII wieku zmianie uległa funkcja foteli tapicerowanych typu uszak. Miały one nie tylko co chronić przed przeciągami, co gwarantować wysoki komfort użytkowania. Siedziska foteli do sypialni czy salonu zaczęto wypełniać miękkim, końskim włoskiem i tapicerować je aksamitnymi tkaninami.

W XX wieku powstały dwa, kultowe już, modele uszaków. Jednym z nich był fotel Egg zaprojektowany przez Arne Jacobsena, drugim Wingback Chair autorstwa Toma Dixona. Co warto wiedzieć na temat tych mebli? Oba z nich są ikonami światowego designu. Jeżeli chodzi o fotel Egg, potocznie nazywany Jajkiem, jego twórca Arne Jacobsen, był duńskim architektem i projektantem wnętrz. Zajmował się głównie projektowaniem osiedli i gmachów użyteczności publicznej, lecz był także twórcą sztuki użytkowej. Fotel Egg został zaprojektowany w 1958 roku, do lobby hotelu SAS Royal w Kopenhadze. Tworzył on rzeźbiarski kontrast z poziomymi i pionowymi powierzchniami budynku. Mebel jest zastrzeżony znakiem towarowym EggChair, co ma na celu odróżnić go od podobnych projektów powstałych w latach pięćdziesiątych. Fotel produkowany jest do dziś, w tej samej duńskiej fabryce Fritza Hansena. Pierwsze Jajkopowstało z wykorzystaniem innowacyjnej techniki. Do jego stworzenia została wykorzystana wytrzymała, wewnętrzna piankowa powłoka znajdująca się pod tapicerką. Fotel Egg posiada zaokrąglony tył tworzący linię inspirowaną kształtem jajka. Co do Wingback Chair, został on zaprojektowany przez Toma Dixona brytyjskiego projektanta samouka, który jest dyrektorem kreatywnym marki nazwanej od jego imienia i nazwiska, która specjalizuje się w projektowaniu mebli, oświetlenia oraz akcesoriów. Najbardziej znany fotel jego autorstwa bazuje na pierwowzorze z XVII wieku z charakterystycznym, zaokrąglonym, wysokim oparciem. To nie tylko komfortowy mebel, lecz również oryginalna rzeźba.

Na rynku spotkać można rozmaite fotele tapicerowane uszaki. Poszczególne modele różnią się od siebie wymiarami, stylistyką, kolorystyką czy wykończeniem. Ciekawą alternatywą dla klasycznych mebli tego typu są na przykład meble bujane. Tym, co je wyróżnia są zaokrąglone, szerokie płozy umieszczone pod drewnianymi czy metalowymi nóżkami, które pozwalają na przyjemne bujanie się. Czyni to z nich idealne rozwiązanie dla miłośników relaksu z książką czy przed telewizorem. Równie wygodne są uszaki sprzedawane w zestawie wraz z podnóżkiem, czyli niskim stołkiem służącym do oparcia nóg. Kolejna propozycja to fotele rozkładane. Od klasycznych uszaków różnią się one nieco bardziej masywną budową iniższymi nóżkami. Pod siedziskiem takiego fotela znajduje się mechanizm pozwalający na odchylenie oparcia do pozycji półleżącej i wysunięcie podpórki pod nogi.

Fotele do salonu typu uszaki mogą być tapicerowane rozmaitymi tkaninami. Bardzo często do ich produkcji wykorzystuje się zamsz. Trudno się temu dziwić — to materiał niezwykle uniwersalny, łatwy w utrzymaniu w czystości, który gwarantuje dużą przepuszczalność powietrza. Szukając alternatywy dla jednokolorowych foteli tapicerowanych, warto rozważyć zakup uszaka z patchworkowym obiciem łączącym różne wzory, takie jak grochy, pasy czy krata. To sprawdzony sposób na niebanalną, designerską aranżację wnętrza. Równie efektownie prezentują się fotele ozdobione kwiecistymi, ludowymi czy egzotycznymi wzorami lub niezwykle elegancką, ponadczasową pepitką lub kratką Burberry.

Fotele do sypialni uszaki doskonale prezentują się we wnętrzach utrzymanych w różnym stylu. Miłośnikom klimatów skandynawskich, do gustu przypadnie z pewnością mebel utrzymany w stonowanych kolorach, takich jak biel, beż czy szarość. Do stylu boho najlepiej pasować będzie uszak w odcieniach ziemi typu zieleń lub brąz. Aranżując pomieszczenie glamour, warto wstawić do niego czarny lub biały, koniecznie pikowany fotel na stylizowanych, złotych czy srebrnych nóżkach. Fanom stylu loftowego, do gustu przypadnie natomiast uszak grafitowy, żółty, jasnobrązowy lub ciemnozielony.

Fotel typu uszak może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Z jego pomocą można stworzyć komfortowy kącik do relaksu w salonie. To idealny mebel na długie, jesienno zimowe wieczory, które najchętniej spędzamy na oglądaniu filmów, czytaniu książek czy graniu w gry video na konsoli. Uszak dobrze sprawdza się jednak nie tylko w salonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstawić go do gabinetu, poczekalni lub przedpokoju. Kolejne pomieszczenie, do którego można wstawić taki fotel to pokój dziecięcy lub młodzieżowy. Pociecha może z niego korzystać zarówno podczas nauki, jak i słuchania muzyki czy spotkań z przyjaciółmi.

Najnowsze wpisy na blogu

Komoda — praktyczny mebel do każdego domu

Komoda to niezwykle funkcjonalny mebel, który znajduje zastosowanie w różnych pomieszczeniach — od salonu, przez sypialnię, aż po łazienkę. Jej cechą charakterystyczną są szuflady, drzwiczki oraz półki służące do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Na co warto...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Co zyskasz, gdy się zapiszesz?

  • Powiadomimy Cię o najnowszych wyprzedażach
  • Pierwszeństwo na kody rabatowe
  • Uzyskasz aktualną ofertę produktową

 

Wczytywanie