Biurko — nieodłączny element wyposażenia domowego biura
Urządzając domowe biuro, należy zadbać o to, aby znalazło się tam wysokiej jakości, wygodne biurko. To mebel, który dobrze sprawdza się zarówno podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, jak i w czasie wolnym. Z powodzeniem można go używać do grania ulubione gry lub surfowania po internecie, robienia notatek czy rysowania.
Krótka historia biurka
Kupując biurko do domowego gabinetu, niewiele osób zastanawia się jaka jest jego historia. Pierwsze meble tego typu powstały w XV wieku. Nosiły one nazwę kabinet. Mianem tym określało się drewnianą nadstawkę umieszczaną na blacie stołu czy komody, która z wyglądu przypominała skrzynkę zamykaną drzwiczkami, we wnętrzu której znajdowały się różnej wielkości szufladki na dokumenty, biżuterię oraz rozmaite bibeloty. W XVI wieku, zmianie uległ wygląd kabinetu. Stał się on wówczas wolnostojącym meblem z odchylanym lub wysuwanym blatem. Kabinet składał się ze skrzyniowej podstawy na nóżkach, do której przymocowywano skrzyneczkę. Do produkcji ówczesnych biurek wykorzystywano wysokiej jakości gatunki drewna, takie jak heban, mahoń czy palisander. Zdobiono je srebrem, złoceniami, kością słoniową, laką czy intarsjami.
Pierwszy mebel w największym stopniu przypominający współczesne biurka został wykonany w XVII wieku dla Ludwika XIV. Opierał się on na smukłych nogach i posiadał blat z jedną małą szufladą na środku i dwoma większymi po bokach. Mebel nosił nazwę bureau plat. Poza standardowymi biurkami, tworzono wówczas także modele z blatem pokrytym półkolistymi żaluzjami oraz ozdobne sekretarzyki. Meble drugiego typu miały postać stolika z nadstawką zakrywaną przy pomocy drewnianej rolety lub płyty uchylnej, za którą znajdowały się schowki, przegródki oraz szufladki. W XVIII wieku dużą popularnością cieszyły kantorki, czyli biurka służące do wykonywania pracy stojącej. Ich główną zaletą były to, że ze względu na specyficzną postawę ciała, nie powodowały one bólu pleców.
W XIX wieku doszło do upowszechnienia pokojów do pracy, nieodłącznych elementem wyposażenia których były biurka.W okresie między wojennym popularne było aranżowanie gabinetów w prywatnych domach. Pod koniec lat czterdziestych XX wieku, z burkami najczęściej można było się spotkać w powstających wówczas w dużej ilości burach. W latach sześćdziesiątych, swoje początki miała nauka zwana ergonomią. Przyczyniła się ona do tego, iż projektanci biurek zaczęli się skupiać na wygodzie siedzących przy nich osób i zdrowej postawie ciała. Aby było to możliwe, meble profilowano w rejonie kręgosłupa lędźwiowego, wprowadzano rozmaite mechanizmy umożliwiające regulację wysokości oraz tworzono specjalne fotele i podnóżki.
Optymalne wymiary biurka do pracy
Aby biurko w należyty sposób spełniało swoją funkcję, gwarantując wysoki komfort pracy, zadbać powinno się o dostosowanie jego wymiarów do indywidualnych potrzeb. Najczęściej do czynienia mamy z meblami o szerokości około 160 centymetrów i głębokości na poziomie 90 centymetrów. Biurka do pracy tego typu gwarantują sporo placu roboczego na używane każdego dnia sprzęty elektroniczne czy akcesoria. Pozwalają one również wygodnie rozłożyć przedramiona w czasie korzystania z komputera. Kupując biurko do home office, uwzględnić należy również osobisty tryb pracy. Osoby, którym do wykonywania obowiązków zawodowych w zupełności wystarcza laptop, postawić mogą na mebel o standardowych wymiarach. Jeżeli natomiast na co dzień używają one drukarki czy korzystają z dokumentów w formie papierowej, najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie duże biurko.
Idealny mebel do domowego gabinetu to taki, który jest ergonomiczny. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z takim biurkiem? Powinno ono pozwalać zachować prawidłową postawę ciała. Siadając z biurkiem, stopy powinny się swobodnie opierać na podłodze, a kolana — być zgięte pod kątem prostym. Postawa musi być wyprostowana, a przedramiona — wygodnie spoczywać na blacie. Równie istotnym parametrem biurka do home office jest wysokość.
Dlaczego jest ona tak ważna? Zbyt niski lub wysoki mebel może się przyczyniać do rozwoju dolegliwości, takich jak ból karku, ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy drętwienie nóg. Wysokość blatu biurka należy dostosować do wzrostu. Osoby mające około 170 centymetrów wzrostu, w sklepach powinny się rozglądać za biurkiem o wysokości około 72 — 75 centymetrów. Wyższym użytkownikom dedykowane są meble, których wysokość wynosi 80 — 85 centymetrów. Jeżeli z biurka będzie korzystało kilka osób, najlepszym rozwiązaniem będzie model o regulowanej wysokości blatu. Najlepiej, aby mieściła się ona w zakresie 64 — 85 centymetrów.
Biurko narożne — praktyczny mebel do małego biura
Jeżeli domowe biuro nie należy do największych, najlepszym rozwiązaniem do niego będzie biurko narożne. To niezwykle praktyczny mebel, który pozwala w optymalny sposób zagospodarować dostępną przestrzeń, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Biurka narożne, mimo niewielkich wymiarów, z łatwością pomieszczą zarówno komputer, jak i wszystkie niezbędne akcesoria. Wyjątkowo praktyczne są meble, których jeden bok pełni funkcję zarówno blatu, jak i szafki, którą z powodzeniem można wykorzystać do przechowywania segregatorów czy teczek. Inne funkcjonalne rozwiązanie to biurko z nadstawką pełniącą funkcję półki pod monitor. Dzięki niej ekran znajduje się na odpowiedniej wysokości i osoba pracująca nie musi pochylać głowy, co w dłuższej perspektywie czasu mogłoby skutkować dolegliwościami bólowymi.
Biurko regulowane — funkcjonalny element wyposażenia domowego biura
Urządzając nowoczesne biuro, warto rozważyć wstawienie do niego biurka z regulowanym blatem. Mebel tego typu jest niezwykle funkcjonalny — pozwala on bowiem dostosować położenie wspomnianego elementu do wzrostu oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Regulowane biurko doskonale sprawdza się u bardzo wysokich lub niskich osób oraz wówczas, gdy korzystać będzie z niego kilka osób.
Regulacja wysokości takiego mebla może się odbywać na kilka różnych sposobów. Może być ona na przykład manualna. W przypadku tego typu biurek, odpowiednio zamocowany podnośnik lub mechanizm dyferencjalny działający na zasadzie dźwigni jest obsługiwany ręcznie. Niekiedy konieczne jest tu poluzowanie odpowiednich śrub i ustawienie stosownej pozycji blatu, a następnie ich dokręcenie w celu stabilizacji konstrukcji. Na rynku można się spotkać także z biurkami sterowanymi przy pomocy korby. Wybierając taki mebel, pod uwagę należy wziąć następujące kwestie: płynność zwiększania i zmniejszania wysokości biurka, zakres regulacji oraz możliwość ukrycia korb oraz dźwigni. Drugim z dostępnych rozwiązań jest mechanizm pneumatyczny.
Regulacja biurka tego typu polega na uniesieniu lub opuszczeniu dźwigni, co przyczynia się do podwyższenia lub obniżenia stelaża, a co za tym idzie — całego blatu. Siłownik pneumatyczny jest systemem, gdzie pracę mechanizmu wywołuje sprężone powietrze, ruchy robocze odbywają się w obu kierunkach, a stosowne zamocowanie go w konstrukcji mebla przekłada się na prawidłowe działanie. Najbardziej skomplikowanym mechanizmem jest elektryczny, który wymaga podłączenia do prądu. Jest on jednocześnie niezwykle wygodny w użyciu. Wystarczy wcisnąć przycisk, by blat biurka samoczynnie ustawił się do wybranej przez użytkownika wysokości. Zarówno urządzenie sterujące, jak i okablowanie znajduje się w specjalnej obudowie, dzięki czemu elementy te nie zaburzają estetyki mebla. Przed włączeniem regulacji, niezbędne jest tu sprawdzenie podłączenia przewodu zasilającego do gniazda, usunięcie z blatu ciężkich przedmiotów oraz zwrócenie uwagi na ewentualne ostrzeżenia z lampek kontrolnych. Biurka wyposażone w mechanizm elektryczny to wysokiej jakości meble, które są w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. Działają one bowiem sprawnie, szybko i płynnie.
Materiały wykorzystywane do produkcji biurek
Aby mieć pewność, że biurko wykorzystywane podczas home office posłuży przez długi czas, zachowując swój estetyczny wygląd, przy jego zakupie szczególną uwagę powinno się zwrócić na materiał, z którego zostało wykonane. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się modele z płyty meblowej, która jest wytwarzana z odpowiednio sprasowanych wraz z żywicami wiórów drzewnych. Proces ten przebiega w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Płyta meblowa jest dostępna w wielu różnych kolorach, co ułatwia dopasowanie biurka do wystroju gabinetu. Tym, co ją wyróżnia jest także odporność chemiczna i termiczna, lekkość, brak skomplikowanej pielęgnacji oraz przystępna cena.
Drugim z dostępnych rozwiązań są biurka z płyty MDF. To materiał trwały, o jednolitej budowie. Tworzą go włókna drzewne sprasowane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem w połączeniu z substancjami łączącymi i utwardzającymi. Płyta MDF z łatwością oddaje się obróbce, co pozwala nadawać jej rozmaite kształty. Co więcej, jest pozbawiona charakterystycznych dla drewna sęków czy przebarwień.
Ostatnia propozycja to biurka z litego drewna. Meble tego typu prezentują się niezwykle elegancko oraz szlachetnie. Są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Drewno jest surowcem niezwykle trwałym, który przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez długie lata. To także materiał ekologiczny i zdrowy, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Tym, co wyróżnia drewniane meble jest również unikalny wygląd. Dostępne na rynku biurka mogą się różnić od siebie zarówno materiałem wykonania, jak i stylistyką. Do wyboru mamy między innymi proste biurka skandynawskie utrzymane w stonowanej kolorystyce oraz nowoczesne biurka o geometrycznej formie.
0 komentarzy